• Meme kanserinde en önemli nokta farkındalıktır.
    • Erken Teşhis Önemli 40 yaşından sonra kontrolünüzü yaptırın...
    • Kanser tek doktorun üstesinden gelemeyeceği kadar önemli bir hastalıktır
    • Biz hastalarımızın tedavisini konseyde tartışarak yönetiyoruz
Obezite
Basında Biz
Takvim
Site Menüsü
Site Haritası
Sağlık problemleri ihmale gelmez
Saat
Hava Durumu
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret36795
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.171532.3004
Euro34.902035.0419

Gastrik bypas'ın dezavantajları nelerdir?

Gastrik bypas'ın dezavantajları nelerdir?


Gastrik bypass işleminde küçültülmüş mide ince bardakların başlangıç kısmı atlanarak daha ilerideki bir ince bağırsak kısmına bağlanmaktadır. Bu nedenle alınan gıdalar duodenum dediğimiz ince bağırsakların başlangıç kısmını atlayarak ilerlediğinden, bu kısmın emiliminde önemli olduğu vitamin B12 demir kalsiyum ve folat emilimi azalacaktır.
Dolayısıyla bu vitamin ve minerallerin eksikliği sonucu ortaya çıkacak anemi kemik hastalıkları gibi problemler ortaya çıkacaktır. Bu problemlerin önlenmesi için günlük mineral ve vitamin desteğine gerek olacaktır.
Yemek sonrası bulantı terleme halsizlik kızarma gibi bulgularla ortaya çıkan damping sendromu ortaya çıkabilmektedir. Özellikle hızlı yemek sonrası veya yağ, rafine şeker veya karbonhidrat yenilmesini takiben ortaya çıkabilir.
Gastrik bypas ameliyatında küçük bir mide kısmı geri kalan kısımdan ayrılarak ince bağırsakların ileri bir kısmına bağlanır ve geride kalan büyük mide kısmı gıdaların geçiş yoluyla bağlantısı kesilerek yerinde bırakılır. Dolayısıyla bu kısma endoskopi ile de girilemez ve gelişebilecek ülser, kanama, kanser gibi hastalıkların teşhis ve tedavisinde endoskopi kullanılamaz.
Ameliyat süresi Sleeve gasrektomi ye göre daha uzundur.
Ameliyatta oluşabilecek komplikasyonlar kabul edilebilir düzeyde olsa da Sleeve gasrektomide görülenlerden iki kat daha fazladır