• Meme kanserinde en önemli nokta farkındalıktır.
    • Erken Teşhis Önemli 40 yaşından sonra kontrolünüzü yaptırın...
    • Kanser tek doktorun üstesinden gelemeyeceği kadar önemli bir hastalıktır
    • Biz hastalarımızın tedavisini konseyde tartışarak yönetiyoruz
Obezite
Basında Biz
Takvim
Site Menüsü
Site Haritası
Sağlık problemleri ihmale gelmez
Saat
Hava Durumu
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret36796
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.171532.3004
Euro34.902035.0419

Fibroadenomlar

Meme'nin Fibroadenomları
Kadınların memede en sık görülen iyi huylu tümörüdür. Sıklıkla 20-30 yaş arası genç kadınlarda karşımıza çıkar. Genellikle tektir fakat her iki memede, bir veya daha çok sayıda olabilir. Yağ tüketiminin artmasıyla ilişkili olabileceği belirtilmiş ama kesin nedeni bilinmemektedir.
Genellikle tedaviye ihtiyaç duyulmaz ve kendiliğinden gerileyebilir. Büyük çaplara ulaşan, takipte büyüyen, kozmetik sorunlar oluşturan veya görüntülemede şüphe taşıyanlar için biyopsi ve/veya eksizyon önerilir.
Beş cm'den büyük olanlar için dev fibroadenom tarifi kullanılır. Juvenil fibroadenomlar, genç veya adolesan çağda, daha çok 11-18 yaşlarda olan bayanlarda görülen dev fibroadenomları ifade eder ve fibroadenomların %0.5-4’ünü oluşturur. Dev juvenil fibroadenom genellikle tek ve unilateraldir fakat bilateral de olabilir. Juvenil fibroadenomlarda çapı nadiren 15-20 cm’e kadar ulaşabilir.
Bu tip lezyonlar boyut artışı nedeniyle çevre dokuya bası, meme yapısında bozulma, meme başında çekinti ve yüzeyel damarlarda genişlemeye neden olabilir.
Kitle düzgün sınırlı ve kapsüllü olduğundan periareolar küçük bir insizyondan kozmetik bir problem oluşmadan çıkarılabilir. Bu yaş grubu hastalarda çok az kötü huylu meme lezyonu olması ve psikolojik durumlarıda da göz önünde bulundurularak ameliyat öncesi biyopsi kararı değerlendirilebilir.
Resim: Bu genç hastamızın sol memesindeki fibroadenomu ameliyatla çıkardık. soldaki resimde görülen yaklaşık 10 cm'lik kitleyi memede neredeyse hiçibir kozmetik iz bırakmadan yaptık. 

 

 

Meme kanseri, meme muayenesi, meme kanseri muayenesi, kocaeli meme doktoru, kocaeli meme doktorları, kocaeli meme cerrahisi, meme ameliyatı, meme cerrahi, meme doktoru, meme kanseri doktoru, meme kanseri belirtileri, meme kanserinin belirtileri, meme kanserinin bulguları, meme kanseri nasıl bulgu verir, meme başı akıntısı, meme ucu akıntısı, troid kanseri, tiroid kanseri , kocaeli tiroid kanseri, kocaeli tiroid kanseri doktoru, kocaeli tiroid kanseri cerrahı, kocael tiroid kanseri doktorları, kocaeli tiroid cerrahı, kocaeli tiroid cerrahisi, kocaeli tiroid  kanseri cerrahisi, paratiroid hastalıkaları, paratiroid kanseri belirtileri, paratiroid kanseri bulguları, paratiroid adenomu, tiroid adenomu, guatr, guvatır, guatır, zehirli guatır, zehirli guvatır, tirotoksikoz, tirotoksikozis, tirotoksik kriz, tiroksik zehirlenme, mastit, meme iltihabı, memenin fibrokistik hastalığı, meme kisti, meme kistleri, granulomatöz mastit, emzirme, meme başı çatlağı, süt kisti, meme ucu çekilmesi, mem çekilmesi, memede kitle, dr. metehan gümüş, dr metehan gümüş, doç dr metehan gümüş, doç. dr. metehan gümüş, medical park, medical park hastanesi, vm medical park hastanesi, vm medical park kocaeli hastanesi, bursa, adapazarı, sakarya, yalova, düzce, ereğli, zonguldak, kastamonu, akçakoca, istanbui, izmit, başiskele, hatice gümüş, doç. dr. hatice gümüş, haticegümüş, metehangümüş, metehangumus, doç.dr.metehan gümüş, doç.dr.hatice gümüş, meme sağlığı ünitesi, meme sağlığı merkezi, meme ultrasonu, meme mr, mamografi, tomosentez, endoskopi, kolonoskopi, laparoskopi, kapalı ameliyat, lazer, hemoroid, anal fissür, makat çatlağı, fistül, fissür, doktor metehan gümüş, doçent doktor metehan gümüş, doktor metehan gümüş, dr metehan gumus, genel cerrahi, radyoloji, girişimsel  radyoloji, biyopsi, iğne biyopsi, kalın iğne biyopsi, trucut biyopsi, ince iğne aspirasyon biyopsisi, onkoloji, onkolojik cerrahi, ultrason, bayan radyolog, meme radyoloğu, meme filmi, mamoğrafi, Meme Ultrasonografisi, Dijital Mamografi,  Meme MRG, Görüntüleme Eşliğinde Meme Biyopsileri, İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi, Kalın İğne Kor Biyopsisi, Memede Kist Aspirasyonu, Memede Abse Drenajı, Telle İşaretleme