• Meme kanserinde en önemli nokta farkındalıktır.
    • Erken Teşhis Önemli 40 yaşından sonra kontrolünüzü yaptırın...
    • Kanser tek doktorun üstesinden gelemeyeceği kadar önemli bir hastalıktır
    • Biz hastalarımızın tedavisini konseyde tartışarak yönetiyoruz
Obezite
Basında Biz
Takvim
Site Menüsü
Site Haritası
Sağlık problemleri ihmale gelmez
Saat
Hava Durumu
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret36791
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.171532.3004
Euro34.902035.0419

Açlığın hormonlarla ilişkisi

İnsanların ve diğer canlıların yaşayabilmeleri için temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri gerekir. Vücutta bunların bir denge içerisinde sallanabilmesi için hormonlara ihtiyaç vardır.
Besin ve su alımı yani açlık ve susuzluk hissi beyinde hipotalamus dediğimiz kısımdan yönetilir. Hipotalamusta hem açlık hissini oluşturan hem de açlık hissini bastıran merkezler mevcuttur. Bazı hormonlar bu merkezi uyararak açlık hissi oluştururken diğer bir grup tokluk hissi oluşturur. Özellikle ince bağırsaklarda pankreasta yağ hücrelerinde iştah bastıran birçok hormonlar salgılanır.
İştahı artıran ghrelin dediğimiz en önemli hormon ise daha çok midenin bombe yapan geniş üst kısmında salgılanır. Bilindiği gibi bu kısım tüp mide ameliyatlarında çıkarılmaktadır. Tüp mide ameliyatı yapılan hastaların mide hacmi azaldığından daha az yemek yiyebilmektedirler bunun yanında iştah hormonlarını salgılayan kısmın çıkarılması nedeniyle iştahları da azalmaktadır. Böylece bu ameliyat olan kişiler hem küçülmüş mideleri hem azalmış iştahlarıyla kilo verme sürecinde başarıya ulaşabilmektedirler.