• Meme kanserinde en önemli nokta farkındalıktır.
    • Erken Teşhis Önemli 40 yaşından sonra kontrolünüzü yaptırın...
    • Kanser tek doktorun üstesinden gelemeyeceği kadar önemli bir hastalıktır
    • Biz hastalarımızın tedavisini konseyde tartışarak yönetiyoruz
Obezite
Basında Biz
Takvim
Site Menüsü
Site Haritası
Sağlık problemleri ihmale gelmez
Saat
Hava Durumu
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret37825
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622

Roux-en-y gastric bypass ameliyatı

Roux-en-y gastric bypass ameliyatı dünya genelinde en sık uygulanan, etkinliği ispatlanmış dünya çapında kabul görmüş obezite ameliyatıdır.
Bu ameliyatta önce midenin başlangıç kısmında küçük bir kısım diğer kısmından kesilerek ayrılır. Daha sonra ince bağırsakların başlangıcından 50 santimetre kadar ileriden bağırsak segmenti kesilip ayrılır. Mide tarafından gelen uç 150 cm ileride bir barsak kısmına bağlanır, diğer uç ise oluşturulan küçük mide kısmına dikilir. Böylece yiyeceklerin mide ve bağırsak segmentlerinin bir bölümünü atlayarak daha ileriye ulaşmasını sağlayan bypass işlemi gerçekleşmiş olur.
Etkinliğin ispatlanmış yıllarca kullanılan bir yöntem olmasına rağmen birçok dezavantajları ve tüp mide ameliyatının giderek yaygınlaşması nedeniyle günümüzde kullanımı giderek görece azalmaya başlamıştır.
Gastrik bypass ameliyatını ikinci plana iten dezavantajları, ameliyatları daha zor ve daha uzun sürüyor ve dolayısıyla riski daha fazla. Ameliyat sonrası dönemde mineral ve vitamin eksiklikleri daha fazla görülüyor, barsaklarda ülserler ortaya çıkabiliyor. Mide başlangıç kısmında oluşturulan küçük poş ile diğer kısımların bağlantısı kesildiğinden küçük poş haricindeki kısımlara endoskopla ulaşmak imkansız hale gelir ve dolayısıyla bu kısımlar için endoskopik tanı ve tedavi yöntemleri kullanılamaz. Bu ameliyatta yiyeceklerin geçiş yolu değiştirildiğinden yani normalde mideden 12 parmak bağırsağına ve oradan diğer ince bağırsak segmentlerine geçmesi gereken yiyecekler midenin son kısmını ve 12 parmak barsağını atlayarak direk ince bağırsaklara ulaşmaktadır. Bazı durumlarda yoğun içerikli özellikle tatlı yiyeceklerin aniden ince bağırsaklara geçmesi nedeniyle dumping sendromu denilen bulantı kusma ishal halsizlik gibi şikayetlere neden olan durum ortaya çıkar.
Tüm bunları rağmen hala obezite ameliyatı için ilk tercih olarak kullanan birçok cerrah bulunmaktadır. Bunun yanında bazı durumlarda da mecburen bunu tercih ediyoruz. Eğer bir hastanın reflüsü varsa veya daha önce başarısız tüp mide ameliyatı olmuşsa gassic bypass ameliyatına ihtiyacımız olabilir. İnsülin kullanan diyabet hastalarının da tedavisinde ilk tercih yine glastik bypass ameliyatıdır.